Potas ( K )

W naszych organizmach  znajduje się mniej więcej 115-150 g tego minerału, z czego 98% wewnątrz komórek. Wraz z sodem bierze udział w regulacji równowagi wodnej ustroju oraz rytmu serca. Przy zaburzeniach równowagi sodowo-potasowej może dojść do dysfunkcji nerwów i mięśni. Do utraty potasu z organizmu prowadzi hipoglikemia i biegunki.

Dobowe zapotrzebowanie nie jest określone, ale uważa się, że 1600-2000 mg wystarcza zdrowym dorosłym osobom.

Co nam daje

  • Usprawnia procesy myślowe, wpływając na dostarczenie tlenu mózgowi.
  • Pomaga w usuwaniu zbędnych produktów przemiany materii.
  • Odgrywa rolę w redukowaniu ciśnienia tętniczego krwi.
  • Pomocny w leczeniu alergii.


Schorzenia wywołane niedoborem

Obrzęki, hipoglikemia (niedocukrzenie – stan, w którym ilość glukozy we krwi spada poniżej ustalonej normy), paraliż jelit, obniżone ciśnienie krwi oraz zaburzenia rytmu serca.

Niedobór potasu daje podobne objawy jak niedobór magnezu, gdyż niedobór jednego wpływa także na niedobór drugiego minerału. Obydwa są niezbędne w przechodzeniu potasu do komórek. Brak magnezu powoduje, że zwiększa się ilość potasu we krwi, choć nie zwiększa się jego ilość w komórkach. Niedobór K może być spowodowany zbyt dużym spożyciem alkoholu, kawy i cukru oraz lakami moczopędnymi, co może wiązać się z uczuciem osłabienia. Różnego rodzaju przeżywane stresy oraz przeciążenie fizyczne ustroju, również mogą prowadzić do niedoboru potasu.

Objawy nadmiaru potasu (hiperkalemia)
Toksyczny wzrost stężenia potasu w surowicy występuje w większości przypadków u chorych z niewydolnością nerek lub wstrząsem. Bardzo duże stężenie potasu w surowicy jest również charakterystyczne dla niewydolności nadnerczy (choroba Addisona). Hiperkalemia może również wystąpić po dożylnym podaniu nadmiernych ilości potasu.
Głównymi objawami hiperkalemii są: zwolnienie czynności serca i depresja ośrodkowego układu nerwowego. Objawy sercowe obejmują rzadkoskurcz, osłabienie tonów serca, po czym następuje obwodowa zapaść naczyniowa, a wreszcie zatrzymanie czynności serca. Inne objawy związane ze zwiększeniem stężenia potasu pozakomórkowego obejmują zaburzenia psychiczne, osłabienie, odrętwienie, mrowienie kończyn, osłabienie mięśni oddechowych oraz wiotkie porażenie kończyn.

Skąd czerpać potas
Spożywając owoce cytrusowe, kantalupa, pomidory, rzeżuchę, zielone warzywa liściaste, liście mięty, nasiona słonecznika, banany i ziemniaki nie musimy się obawiać o niedobory potasu.

Zapamiętaj
Dieta o niskiej zawartości węglowodanów może prowadzić do spadku stężenia potasu w ustroju. Nie można zapominać o tym w trakcie odchudzania.
Nadmierne ilości potasu w normalnych warunkach usuwane są z ustroju przez nerki. Osoby z upośledzoną funkcją nerek powinny unikać produktów bogatych w potas oraz preparatów zawierających ten pierwiastek.

Suplementy CaliVita zawierające w swym składzie potas

Zapytania z Google:

  • hiperkalemia
  • hiperkalemia objawy
  • witaminy potas
  • calivita potas
  • potas calivita

Comments are closed.