Jod ( I )

2/3 ogólnoustrojowych zasobów jodu jest zgromadzone w tarczycy. Choć organizm ludzki zawiera tylko 20-50 μg jodu, to odgrywa on podstawową rolę w produkcji hormonów i ma związek z prawidłowym wzrostem i rozwojem.
Tarczyca odgrywa istotną rolę w kontroli procesów metabolicznych. Niedobór jodu może objawiać się w postaci przyrostu masy ciała, spowolnienia reakcji psychicznych i osłabienia.
Procesy przetwarzania żywności i gleby ubogie w sole mineralne niszczą jod.
Wartość zalecanej dawki dziennej dla dorosłych wynosi 150 μg (1 μg na kilogram masy ciała) i 175-200 μg dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Czym jest jod dla naszych organizmów

  • Odgrywa istotną rolę w procesie spalania nadmiaru tłuszczów.
  • Reguluje proces wzrastania.
  • Poprawia wydolność fizyczną organizmu.
  • Zwiększa sprawność umysłu.
  • Korzystnie wpływa na włosy, paznokcie, skórę i zęby.
  • Jod (jodyna) jest powszechnie używany do dezynfekcji ran.


Schorzenia wywołane niedoborem jodu to
Głównym skutkiem niedoboru jodu jest choroba, zwana wolem endemicznym. Objawia się obrzmieniem szyi spowodowanym rozrostem gruczołu tarczycy. Niedobór jodu wpływa na zmniejszenie produkcji hormonów tarczycy i jest bodźcem do nadmiernego wydzielania przez przysadkę hormonu stymulującego rozrost tkanki gruczołowej w tarczycy. Może także wystąpić niedoczynność tarczycy.
Niedobór jodu nadal występuje w niektórych regionach Afryki, Południowej Ameryki i Azji.

Najlepsze źródła naturalne
Wodorosty, warzywa rosnące w glebie bogatej w jod, cebula, owoce morza.

Toksyczność i objawy przedawkowania
Dotychczas nie są znane przypadki zatrucia jodem pochodzącym z produktów naturalnych, chociaż nie zaleca się przyjmowania więcej niż mg. Jod jako lek może być również szkodliwy, gdy nie przestrzega się zaleconego dawkowania.

Zapamiętaj
Mieszkańcy terenów, których gleby są ubogie w jod, powinni dosalać potrawy solą jodowaną.
Surowa kapusta zawiera związki upośledzające wchłanianie jodu.
Tabletki jodu podawane są ludziom w stanach zagrożenia promieniowaniem radioaktywnym, np. taka sytuacja miała miejsce po katastrofie w Czarnobylu. Podaje się je też ludziom narażonym na nadmierne promieniowanie, np. pracownikom elektrowni atomowych.
Już starożytni Grecy używali spalonej gąbki do leczenia wola. Doprowadziło to francuskiego lekarza Coindet do użycia soli jodu w leczeniu lej dolegliwości.
W obecnych czasach ocenia się, że wole występuje u około 200 mln ludzi na świecie, przy czym jest ono częstsze u kobiet i dzieci, a nieco rzadsze u mężczyzn.

Suplementy CaliVita zawierające w swym składzie jod

Zapytania z Google:

  • jod mikroelement
  • mikroelementy jod

Comments are closed.