Balsamowe drzewo (Myroxylon balsamum)

Należy do rodziny motylkowate (Fabaceae, Papilionaceae), występuję w Ameryka równikowej od południowego Meksyku po Peru i Brazylię.

Drzewo osiąga wysokość wysokości do 35m, korę ma szarą lub szarobrązową. Liście naprzemianległe, nieparzystopierzaste o 5 do 11, a czasem 13 listkach długości 5 do 9 cm, ustawionych wobec siebie w niewielkim przesunięciu. Kwiaty są białe, żagielek długości 12 mm i szerokości 8 mm, pozostałe płatki korony mniejsze.
Owocem balsamowego drzewa są strąki o długości od 5 do 13cm, koloru brązowawego, nasiona znajdujące się w strąkach są gładkie.

Balsamum tolutanum = balsam tolutański; otrzymywany jest z pni Myroxylon balsamum, zawiera on nie mniej niż 25% i nie więcej niż 50% wolnych lub związanych kwasów określanych jako kwas cynamonowy.

Główne składniki tego balsamu to kwasy organiczne (np kwas cynamonowy, kwas benzoesowy), olejek eteryczny.

Ma działanie wykrztuśne, stosowany jest w zapaleniach oskrzeli i w kaszlu, głównie jako składnik gotowych preparatów.

Działania uboczne tego balsamu są nieznane.

Balsam tolutański stosowany był dawniej w leczeniu ran, guzów, przy dolegliwościach żołądkowych, bólach głowy i dnie, a także przy stanach kataralnych dróg oddechowych.

Balsamum peruvianum = balsam peruwiański;
otrzymywany jest także z pni Myroxylon balsamum. Ma jednak inny skład. Zawiera on nie mniej niż 50% i nie więcej niż 65%, mieszaniny estrów, głównie estrów benzylowych kwasu benzoesowego i cynamonowego (cynameina).

Główne składniki to mieszanina estrów (np. Estry benzylowe kwasu benzoesowego i cynamonowego.

Stosowany jest przeciwbakteryjnie, pobudza ziarninowanie, zewnętrznie jest stosowany przy uszkodzeniach skóry. Dawkowany głównie jako składnik gotowych preparatów.

Może powodować alergie, a przeciwwskazaniem do jego stosowania jest alergiczne zapalenie skóry, nie znane są przypadki interakcji z innymi lekami.

Zapytania z Google:

  • balsam tolutański
  • drzewo balsamowe
  • balsamum tolutanum

Comments are closed.