Balsamowiec mirra (Commiphora habessinica)

Jest to gatunek rośliny z rodziny osoczynowatych. Pochodzi z Półwyspu Arabskiego (Oman, Jemen) i północno-wschodniej Afryki (Dżibuti, Etiopia, Somalia, Kenia).

Jest to duży kolczasty krzew albo niewielkie, także kolczaste drzewko. Liście ma podzielone, trójlistkowe, kwiaty są niedekoracyjne, małe, jedno- albo obupłciowe. Owoce tej rośliny są małe (wielkości grochu), kuliste, pękają na szwie.

Znaczenie lecznicze posiada wonna mirra, która pozyskiwana jest poprzez nacięcie kory i wyciek żywicy. Wyciekający żywiczny sok po jakimś czasie twardnieje i daje mirrę. Zawiera ona m.in.: żywice, olejki eteryczne, aldehydy, ketony. Barwa mirry może być różna – od żółtej do brunatnej.
Wykorzystuje się ją w przemyśle kosmetycznym, jako kadzidło i w medycynie. Mirrę po rozpuszczeniu w spirytusie, wykorzystuje się do leczenia wysypek, jako środek przeciwzapalny (w dermatologii) i jako środek dezynfekujący, oraz gojącego rany. Mirra ma również zastosowanie jako surowiec do produkcji perfum i jako ważny składnik kadzidła w obrzędach liturgicznych. W Starożytnym Egipcie służyła do balsamowania zwłok.

Zapytania z Google:

  • balsamowiec mirra
  • mirra
  • mirra roślina

Comments are closed.