Berberys pospolity, berberys zwyczajny (Berberis vulgaris)

Krzew z rodziny berberysowatych. Osiąga wysokość 2-3 metrów. Listki drobne, ostropiłkowane, ciernie trójdzielne, kwiaty żółte, zebrane w grona o długości 4-5 cm.
Dawniej berberys był u nas bardzo pospolity, ale odkąd wykryto, że jest żywicielem rdzy zbożowej (Puccinia graminis), która na spodzie jego drobnych liści tworzy rdzawe plamki, odtąd go prawie wytępiono. Czasem można go spotkać w miastach, w ogródkach działkowych, w uprawie. Owocuje jesienią, dając dużo drobnych, czerwonych owoców o sporej pestce.
Owoce berberysu są zasobne w witaminę C, a choć mają sporo cukrów (również garbników, barwników i in.), są tak kwaśne, że nieraz berberys zwie się kwaśnicą lub „polską cytryną”. Witaminy C jest w owocach berberysu tyle, co w truskawkach (60 do 80 mg w 100 g). Wyrabia się z tej „polskiej cytryny” marmolady, dżemy, galaretki i różne wódki, wina, likiery, nalewki.
Surowcem leczniczym są owoce, kora z korzeni i grubszych pędów oraz korzenie berberysu. Apelujemy tu o nabywanie kory i korzeni berberysu w aptekach lub sklepach Herbapolu i o zrezygnowanie z pozyskiwania ich na własną rękę. Jeśli jeszcze gdzieś ocalał ten dekoracyjny krzew – dajmy mu żyć. Wdzięczne będą nam i ptaki, żywiące się jego owocami.
Korzenie i kora berberysu zawierają 7 alkaloidów (z których najważniejsza jest berberyna), związki garbnikowe i kwasy organiczne. Berberyna jest wydalana z organizmu powoli i ma tendencję do kumulowania się w sercu, trzustce i wątrobie. Stąd zalecenia, aby nie przyjmować leków z kory i korzeni berberysu przez dłuższy czas. Niemniej poleca się napar z korzeni lub kory: pół łyżeczki surowca zalać szklanką wrzątku i pić 1-2 łyżki 2-3 razy dziennie między posiłkami. Stosuje się go we wzdęciach, bólach brzucha, braku łaknienia, niedostatecznym wydzielaniu żółci i moczu. Zawarte w korze i korzeniach berberysu garbniki zmniejszają stany zapalne błon śluzowych.
Berberynę dawniej stosowano z powodzeniem przeciw pierwotniakom. Dziś potwierdzono także działanie antynowotworowe, przypisywane jej już od dawna. Otóż nowotwory potrzebują do rozwoju zwiększonych ilości enzymów, a berberyna częściowo hamuje rozwój enzymów i w ten sposób przyhamowuje rozwój nowotworów.

Zapytania z Google:

  • berberys zwyczajny apteka
  • kora berberysu
  • berberys leczniczy

Comments are closed.