Brzoza brodawkowata(Betula verrucosa)

Brzoza omszona (Betula pubescens)

Drzewa z rodziny brzozowatych. Brzoza brodawkowata ma gałęzie zwisające – „płaczące” i rośnie na glebach piaszczystych, a omszona ma gałęzie wzniesione i rośnie na glebach wilgotnych. Liście brzozy omszonej są mniejsze.
Niegdyś za najcenniejsze uważano pączki brzozowe. Dziś wiadomo, że cenniejsze są dojrzałe liście. Zawierają do 1,5% flawonoidów, do 2,8% kwasu askorbinowego (witamina C), do 9% garbników, do 3,2% saponiny, alkohole trójterpenowe, olejek lotny, związki żywicowe i poliprenowe oraz sole mineralne. W pączkach natomiast znajdują się znaczne ilości (do 5,3%) olejku lotnego, flawonoidy, związki żywicowe i niewiele soli mineralnych.
Napary z liści brzozy działają moczopędnie, łagodnie napotnie, pobudzają wydzielanie żółci, zwiększają wydalanie z moczem jonów sodu i chloru. Podaje się też pomocniczo napary z liści brzozy w gośćcu i dnie, kamicy pęcherzowej i nerkowej, w niektórych chorobach skórnych, a także w schorzeniach spowodowanych niedoborem witaminy C. Do niedawna sądzono, że to związki żywicowe przyczyniają się do działania moczopędnego, ale dziś wiemy, że to nie żywice, a flawonoidy. Czyli że, nie pączki, bogate w żywice, a liście bogate we flawonoidy, a także w azotan potasowy, który wzmaga moczopędne działanie flawonoidów. Z pączków brzozy przygotowuje się kąpiele skuteczne w leczeniu przewlekłych egzem.
Na wiosnę, od niepamiętnych lat, uzyskiwano sok brzozowy (oskołę), który stosowano jako środek na porost włosów i przeciw piegom. Jest to też skuteczny lek w kamicy nerkowej i pęcherzowej oraz lek ogólnie wzmacniający.
Może jednak najciekawszy jest grzyb występujący na brzozie. Zwie się on: włóknouszek ukośny (Inonotus obliąuus). Tworzy na pniu brzozy guzowate narośla, o spękanej, czarnej powierzchni. Otóż, jak wykazały badania uczonych radzieckich i polskich, wyciągi z tego grzyba wzmagają mechanizmy obronne organizmu osłabionego chorobą nowotworową. Długotrwałe podawanie wodnego wyciągu z tego grzyba powoduje wstrzymanie wzrostu tkanki nowotworowej oraz zmniejsza przerzuty.

Zapytania z Google:

  • brzoza płacząca

Comments are closed.