Bylica piołun (Artemisia absinthium)
Są różne „artemisie”
- A. abrotanum – bylica boże drzewko,
- A. dracunculus – estragon,
- A. vulgaris – bylica pospolita,
- A. absinthium – piołun.
Wszystkie mają właściwości lecznicze.
Wprawdzie na ogół każdy wie jak wygląda piołun, ale aby nie pomylić go z innymi bylicami dodajmy, że liście ma jedwabistofilcowate, z wierzchu szarozielone, a pod spodem białawe. Kwitnie drobnymi kwiatkami jasnożółtymi. Cała roślina jest jasnopopielata, aromatyczna, 40-80 cm wysoka. Jest byliną jak i inne bylice.
Suszone szczyty pędów bylicy piołunu zawierają substancje goryczowe, około 0,5% olejku lotnego, garbniki i inne składniki. Wyciągi alkoholowe z liści bylicy piołunu mają właściwości źółciotwórcze. Stosuje się je również w bezsoczności i bezkwaśności żołądkowej, w niestrawności, atonii jelit. Nie wolno jednak przyjmować wyciągów z piołunu jeśli cierpimy na krwawienia w przewodzie pokarmowym, hemoroidy, ostre stany zapalne błon śluzowych żołądka i jelit, a także w czasie ciąży.
W praktyce domowej zwykle wkłada się do butelki kilka gałązek kwitnącego ziela, zalewa spirytusem, a potem używa w wypadkach niestrawności, w schorzeniach wątroby, przy upartych zaparciach u osób starszych itp.
Napar z liści piołunu stosuje jako lewatywki przeciw owsikom i glistom jelitowym u dzieci, a zewnętrznie – używa do wcierań i okładów przeciw świerzbowcom. Preparat piołunowy Artemisol służy do zwalczania wszawicy. Sproszkowany piołun zmieszany z miodem podaje się na czczo dzieciom, gdy mają robaki jelitowe.
Zapytania z Google:
- jak wygląda piołun
- jak wyglada bylica
- jak wyglada piolun
- PIOŁUN
- piołun właściwości
- bylica
- piołun jak wygląda