Dymnica pospolita (Fumaria officinalis)

Roślina jednoroczna z rodziny makowatych (Papaveraceae), występuje w Europie i Azji, zawleczona została do Ameryki. W Polsce rośnie jako chwast pól i ogrodów na całym niżu i w dolnych partiach górskich.
Dymnica to roślina dorastająca do 50 cm wysokości, łodygi ma wzniesione lub dźwigające się, rozgałęzione. Liście podwójnie lub potrójnie pierzastosieczne, kwiaty są drobne, grzbieciste  w kolorze różowopurpurowym. Kwitnie od maja do września.

W celach leczniczych zbiera się całe pędy nadziemne w początkach kwitnienia rośliny i suszy w suszarniach naturalnych lub ogrzewanych w cieniu i przewiewie.
Surowcem jest ziele dymnicy – Herba Fumariae.

Ziele dymnicy zawiera liczne alkaloidy izochinolinowe (np. protopinę, kryptopinę), pochodne tetrahydroberberyny (np. synaktynę, tetrahydrokoptyzynę i korydalinę), bulbokapninę, fumarotycynę, ponadto kwas fumarowy, żywice, garbniki, flawonoidy, śluz i sole mineralne.

Dymnica ma działanie silnie rozkurczowe na mięśnie gładkie. Powoduje rozkurcz jelit, dróg żółciowych i moczowych oraz naczyń krwionośnych. Przywraca prawidłowe ruchy perystaltyczne jelit, odpowiednie przemieszczanie treści pokarmowej i regularne wypróżnienia. Stosowana jest w niewydolności wątroby w celu zwiększenia wytwarzania żółci, a przypadku nadczynności wątroby hamuje jej produkcję. Ułatwia jej przepływ do dwunastnicy, dzięki rozkurczającemu działaniu na zwieracz Oddiego. Obserwuje się także zwiększenie ilości wydalanego moczu i nieznaczne obniżenie ciśnienia krwi.
Tak więc ziele dymnicy stosuje się niewydolności wątroby, w kamicy i kolce żółciowej, skurczach i stanach zapalnych powodujących dyskinezję, a także po zabiegach chirurgicznych na drogach żółciowych. Również przy nadmiernym wydzielaniu żółci. Wyciągi z ziela dymnicy dają też korzystne wyniki w niektórych przypadkach migreny na tle niedomogi żółciowej lub niewydolności wątroby.

Wyciągi z ziela dymnicy, podawane w dawkach wyższych od zalecanych, mają niekorzystny wpływ na ciśnienie krwi, oddech, serce i wątrobę. Długotrwałe stosowanie tych preparatów może spowodować uszkodzenie oczu i objawy jaskry, tak samo jak po wyciągach z jaskółczego ziela.

Zapytania z Google:

  • dymnica pospolita

Comments are closed.