Jasnota biała (Lamium album)

Bylina z rodziny Wargowych (Labiatae), rozpowszechniona w strefie umiarkowanej półkuli północnej.
W Polsce jest bardzo pospolita na niżu i w niższych położeniach górskich. Rośnie na przychaciach, rumowiskach, przydrożach i w zaroślach.
Jasnota osiąga wysokość do 60 cm wysokie. Dzięki licznie wytwarzanym rozłogom rozrasta się w kępy. Kwitnie od maja do czerwca, ma dość duże grzbieciste kwiaty barwy białej.

W celach leczniczych zbiera się od maja do jesieni rozkwitające korony kwiatowe.

Kwiaty jasnoty białej zawierają ok 1% flawonoidów (kwercymetryna oraz glikozydy kwercetyny i kemferolu), niewielkie ilości śluzu, garbników katechinowych i saponin oraz małe ilości olejku eterycznego (do 0,05%). Zawierają także związki zasadowe takie jak cholina, tyramina i ślady histaminy, związki irydoidowe, jak lamioidy, kwasy wielofenolowe i sole mineralne.

Przetwory z jasnoty białej działają przeciwzapalnie i regenerująco na uszkodzony nabłonek, uszczelniająco na ściany włośniczek, hamują mikrokrwawienia z drobnych nasion, oraz mają działanie przeciwwysiękowe.
Ziele jasnoty białej stosuje się w nieżytach oskrzeli, gardła, krtani, przewodu pokarmowego, odbytu, dróg moczowych, przy zapaleniu zewnętrznych narządów płciowych, skóry, oraz przy prostacie. Stosuje się ją w przewlekłych zapaleniach wymienionych narządów, gdy nie poddają się one innym sposobom leczenia, wówczas gdy występują nawet stany ropne i krwawienia, w obfitym, bolesnym, przedłużonym i nieregularnym miesiączkowaniu i przy białych upławach.

Dawki jasnoty białej przyjmowane wg zaleceń nie wywołują objawów niepożądanych i przedawkowania

Zapytania z Google:

  • jasnota biała
  • ziele jasnoty
  • ziele jasnoty białej

Comments are closed.