Kadzidłowiec
Jest to krzew lub niskie drzewo. Występuje w 10 gatunkach (np. kadzidłowiec indyjski – Boswellia serrata) głównie spotykany w Afryce Wschodniej i na Półwyspie Arabskim. Dostarcza aromatycznych substancji żywicznych, zwłaszcza olibanum, wchodzących w skład kadzidła. Znany był już w starożytnym Egipcie. W późniejszym czasie stał się przedmiotem handlu między krajami arabskimi a Chinami.
Wyciąg z żywicy kadzidłowca wykazuje właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe. Nie przeprowadzono badań potwierdzających, czy rzeczywiście uśmierza ból i łagodzi stany zapalne, ale działanie kadzidłowca na poziomie biochemicznym sugeruje, że jest to prawdopodobne.
Żywica tego drzewa hamuje wytwarzanie leukotrienów i prostaglandyn – dwóch substancji wywołujących stan zapalny w organizmie. Od dawna stosowana jest w medycynie ajurwedyjskiej. Badania przeprowadzone w Indiach potwierdziły skuteczność tej rośliny, a preparaty zawierające kadzidłowiec są tam niezwykle popularne. Składnik ten jest czasem łączony z kurkumą i witanią, która – znana także jako żeń-szeń indyjski – również należy do popularnych środków medycyny ajurwedyjskiej.
Zapytania z Google:
- kadzidłowiec
- kadzidłowiec indyjski
- kadzidłowiec wikipedia
- kadzidlowiec
- żywica kadzidłowca
- wyciąg z kadzidłowca
- wyciąg z kadzidłowca indyjskiego
- wyciag z kadzidlowca