Kalina koralowa (Yiburnum opulus L.)

Kalina jest krzewem z rodziny przewiertniowatych (Caprifoliaceae). Występuje w Europie, na Syberii, w Ameryce Północnej.
W Polsce spotykana jest w lasach i zaroślach nad brzegami wód na całym niżu, a w strefie górskiej – tylko w niższych partiach. Podobnie jak jarzębina jest często sadzona w parkach i ogrodach jako roślina ozdobna o ładnych koralowoczerwonych owocach. W Polsce jest pod częściową ochroną.

Ma pędy wysokie do 4 m, o gałązkach nagich. Liście z drobnymi przylistkami, bez zmarszczek, spodem nieco omszone, o klapach jajowatych, ostrych, ząbkowanych. Kwiaty  kaliny są drobne, o białych koronach. Owoce owalne, szkarłatnoczerwone.

Do celów zielarskich zbiera się wczesną wiosną korę z gałązek młodych 2-, 3-letnich, gładkich oraz zdrowych i suszy w warunkach naturalnych, a niekiedy w suszarniach ogrzewanych. Można też zbierać korę jesienią po opadnięciu liści, ale zdejmuje się wtedy trudniej niż wiosną.
Czasami zbiera się również owoce, które dojrzewają we wrześniu. Po oderwaniu szypułek suszy się je w suszarni.
Dawniej zbierano również kwiatostany tej rośliny i po wysuszeniu w warunkach naturalnych ocierano na sitach, odrzucając szypułki.

Kora zawiera 2-3% garbników katechinowych, bliżej nieznaną substancję o działaniu rozkurczowym, katechinę, trójterpeny (np. β-amyrynę), kwas oleanolowy i ursolowy, fitosterole (np. β-sytosterol), związek kumarynowy skopoletynę, olejek eteryczny do 0,3% oraz sole mineralne. Pewne zainteresowanie budzi p-ksylilenodwucyjanid o słabym działaniu cytotoksycznym.

Przetwory z kaliny wykazują działanie rozkurczowe, zwłaszcza na mięsień macicy. Obserwuje się zwolnienie napięcia mięśniowego i osłabienie lub całkowite zniesienie uczucia bólu. Wyciągi z kaliny hamują również niezbyt nasilone krwawienia z narządów rodnych i zmniejszają grożące niebezpieczeństwo poronienia. Mają także zastosowanie w dodatkowych krwawieniach okresu przekwitania. Działają też korzystnie w żylakach odbytu. Ponadto nieznacznie obniżają tętnicze ciśnienie krwi. Wyciągi z kory kaliny koralowej wykazują ponadto słabe działanie cytotoksyczne. Owoce kaliny koralowej działają podobnie jak kora.

Nie należy przekraczać zalecanych dawek, gdyż może to spowodować nudności i inne objawy toksyczne.

Zapytania z Google:

  • kalina koralowa
  • kora kaliny koralowej sklep
  • kalina
  • przetwory z kaliny
  • kalina owoce
  • kalina koralowa owoce

Comments are closed.