Kocanka piaskowa (Helichrysum arenarium)

Roślina wieloletnia z rodziny złożonych (Compositae). Powszechnie występuje w Europie Środkowej i w zachodniej części Syberii. W Polsce dość pospolita na niżu w suchych lasach, zaroślach, przydrożach, ugorach i nieużytkach, zwłaszcza na glebie piaszczystej. Jest pod częściową ochroną.

Kocanka wytwarza kłącze, z którego wyrastają liczne pojedyncze pędy, wzniesione lub wznoszące się, wysokości do 30 cm, czasem u góry rozgałęzione. Kwiaty ma drobne, zebrane w kuliste koszyczki cytrynowożółte, rzadziej pomarańczowe, bardzo rzadko czerwonawe lub białawe, o koronie zwykle pomarańczowej, ustawione na szczytach pędów w baldachokształtną wiechę. Kwitnie od lipca do października. Cała roślina jest szaro wełnisto owłosiona.

W celach leczniczych zbiera się, w początkach kwitnienia, całe kwiatostany bez szypułek ze stanowisk naturalnych. Suszone zbyt wolno żyją nadal, wytwarzają nasiona i rozpadają się w postaci puchu, dając produkt niepełnowartościowy..

Kwiatostan kocanki zawiera do 4% flawonoidów, (m.in. izosalipurpurozyd – do 2%) o strukturze chalkonu, glikozydy pochodne naryngeniny, kemferolu i apigeniny oraz żółte barwniki pochodne crpironu, jak arenol i homoarenol. Drugą grupę związków czynnych stanowią ftalidy, jak 5-, 7-dwuhydroksyftalid. Poza tym w kwiatach kocanki występuje do 0,05% olejku eterycznego, a w nim p-krezol, ponadto fitosterole (np. glukuronid β-sytosterolu), niewielkie ilości związków kumarynowych (np. skopoletyna), karotenoidy, trójterpeny (np. kwas ursolowy) i inne.

Kocanka ma właściwości zmniejszające napięcie mięśni gładkich jelit, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych. Przywraca im prawidłową ruchowość i ułatwia przepływ żółci. Zwiększa jednocześnie czynność żółciotwórczą komórek wątroby. Stosuje się ją w niewydolności wątroby spowodowanej nieznacznym, przewlekłym uszkodzeniem miąższu, w stanach zapalnych i skurczowych dróg żółciowych, zastoju żółci i wynikających z tego zaburzeniach trawiennych. Pomocniczo w kamicy żółciowej i po operacjach dróg żółciowych.
Kwiaty kocanki nieznacznie zwiększają wydzielanie soków trawiennych. Pobudzają trawienie i przyswajanie składników pokarmu, przywracają prawidłowe ruchy perystaltyczne jelit. Ponadto zmniejszają stan zapalny błony śluzowej żołądka. Wykazują słabe działanie moczopędne i bakteriobójcze.

Kwiaty kocanki, stosowane w dawkach leczniczych, nie wykazują działania szkodliwego na organizm.

Zapytania z Google:

  • kocanka właściwości
  • kocanka piaskowa
  • kocanka właściwości lecznicze
  • kocanka
  • kwiat kocanki właściwości
  • kocanka piaskowa działanie
  • kwiatostan kocanki właściwości
  • właściwości kocanki
  • kwiat kocanki piaskowej
  • kocanka zastosowanie lecznicze

Comments are closed.