Kolcorośl lekarski (Smilax medica)

Należy do rodziny kolcoroślowate (Smilacaceae).

Jest to krzewiaste pnącze, niekiedy o kolczastych łodygach.
Liście ma okrągławe, jajowate, sercowate lub strzałkowate. Górna część pochwy liściowej jest przekształcona w 2 czepne wąsy.
Kwiaty ma drobne, liczne i przyjemnie pachnące, zebrane w baldaszki. Baldaszki są niekiedy zebrane w większe groniaste zbiorcze kwiatostany.
Owocem jest jagoda.

Głównie w strefie zwrotnikowej, korzeń tej rośliny zwany sarsaparylą, znany i używany był od dawna w lecznictwie. Dawniej był stosowany do leczenia syfilisu.

Od dawna jest stosowany w ludowej medycynie mieszkańców Ameryki, Indii i Chin jako skuteczny środek przeciwzapalny, antyseptyczny i przeciwgorączkowy.
Do Europy sprowadzono go  w celu leczenia kiły, następnie ze względu na jego właściwości oczyszczające organizm, poszerzono zakres jego stosowanie. Polecano kolcorośl w  przewlekłych stanach zapalnych skóry (np. przy łuszczycy), chorobach reumatycznych i w dni moczanowej.
Sarsaparilla ma właściwości odtruwające organizm, ze względu na wpływ na poprawę pracy wątroby. Ponadto zwiększa ilość wydalanego moczu, oczyszczając dzięki temu organizm z rozpuszczalnych w wodzie zbędnych produktów przemiany materii.
W korzeniu tej rośliny występują liczne fitosterole, które swą budową przypominają hormony ludzkie, dzięki czemu idealnie wpływają na gospodarkę hormonalną organizmu, regulując m.in. aktywność płciową. Dzięki podobnej do hormonów strukturze, mogą służyć jako substancje wyjściowe do syntezy endogennych hormonów płciowych.
Właściwości wzmacniające tej rośliny wykorzystuje się w stanach wyniszczenia organizmu.  Skutecznie poprawia apetyt i trawienie oraz zwiększa siłę i przyczynia się do wzrostu masy mięśniowej.

Zapytania z Google:

  • kolcorośl
  • kolcorosl lekarska
  • kolcorośl lekarski
  • kolcorośl lekarska działanie

Comments are closed.