Komosa piżmowa (Chenopodium ambrosioides)

Inaczej zwana: komosa meksykańska, herbata jezuicka

Jest to gatunek rośliny jednorocznej należący do rodziny komosowatych. Pochodzi z Meksyku. Jej zdziczałe formy można niekiedy spotkać w środowisku naturalnym. Jest miejscami uprawiana w Europie.

Łodyga tej rośliny jest stosunkowo gruba, wzniesiona i rozgałęziająca się, lepka, pokryta gruczołowymi włoskami. Cała roślina wydziela cytrynowy zapach.

Liście ma podłużnie lancetowate na spodniej stronie są lepkie i pokryte gruczołowymi włoskami jak łodyga. Górne liście są całobrzegie, dolne w niewielkim stopniu ząbkowane.

Kwiatostan komosy jest złożony, wyrastający na łodyżkach w kątach liści. Drobne, zielonkawe kwiaty, wyrastają w kłębikach, które z kolei tworzą pozorne grono. Kwitnie od czerwca do lipca, jest wiatropylna.

Owocami są drobne, spłaszczone orzechy otoczone stulonym okwiatem.

Rośnie ta rośnie na przydrożach, śmietniskach, rowach, polach uprawnych. Jest to roślina ruderalna.

Komosa jest rośliną trującą, jej pędy nadziemne i owoce wydzielają trujące dla zwierząt i ludzi olejki eteryczne, składające się m. in z askarydolu, limonenonu i innych terpenów.

Pomimo tego, że jest rośliną trującą jest także rośliną leczniczą.

Olejek eteryczny ma działanie przeciwrobaczycowe – używa się go do zwalczania owsików, glisty ludzkiej, tęgoryjca dwunastnicy. Poraża on mięśnie robaków, umożliwiając wydalenie ich wraz z kałem. Jednak należy szczególnie uważać bo bardzo łatwo o przedawkowanie, prowadzące do zatrucia. Olejek podaje się razem z silnym środkiem przeczyszczającym. Nieumiejętne stosowanie może doprowadzić do uszkodzenia nerek, wątroby, głuchoty, drgawek, a nawet śmierci.

W Meksyku i innych krajach Ameryki Łacińskiej komosa piżmowa jest używana jako przyprawa, pod nazwą epazote.

Komosa wchodziła w skład niektórych kosmetyków. Obecnie zabronione jest jej użycie do tego celu.

Dawniej stosowano napar z ziela komosy i olejek komosowy do leczenia chorób skóry i chorób wenerycznych.

Zapytania z Google:

  • komosa piżmowa
  • komosa piżmowa sklep
  • komosa piżmowa cena
  • komosa

Comments are closed.