Lipa drobnolistna (Tilia cordata)

Jest to gatunek drzewa, należący do rodziny lipowatych. Pochodzi z Europy i Azji Zachodniej.
W Polsce ten gatunek występuje pospolicie na terytorium całego kraju.
Występuje w środowisku naturalnym, jest także bardzo często sadzona przy domach, w parkach i przy drogach, jako roślina ozdobna i użyteczna.

Lipa drobnolistna to duże drzewo liściaste, osiągające wysokość do 30 m. Korona jest regularna – szerokojajowata lub kulista. Gałązki młodych drzew są pod dużym kątem wzniesione do góry, a ich kora jest gładka i szara. Konary starych drzew zwisają w dół, a ich kora jest gruba i nieregularna. Cieńsze gałązki są nagie, górą brunatnoczerwone.
Liście od góry są żywozielone, dolna ich strona jest jaśniejsza. Blaszki, z regularnie piłkowanym brzegiem, mają okrągłosercowaty kształt i charakterystycznie zakończony wierzchołek, szerokie, ustawione są skrętolegle.
Kwiaty wyrastają pojedynczo lub pęczkami po 2-12, są wzniesione ponad liście. Mają dość długą szypułkę a w dolnej części podługowatą podsadkę. Całe kwiaty mają jasnożółtą barwę i wydzielają intensywny, przyjemny zapach.
Owoc lipy drobnolistnej jest to kulisty, twardy, nagi orzech, wielkości 6-8 mm ze skrzydełkiem (pochodzącymi z podsadki kwiatu)..

Surowcem zielarskim są kwiaty wraz z podsadkami. Zbiera się je ręcznie przy bezdeszczowej pogodzie i suszy w miejscu przewiewnym i zacienionym, w temperaturze do 35 °C.
Kwiatostan lipy zawiera ponad 20 flawonoidów, fitosterole, terpeny, garbniki, pektyny, olejek eteryczny, kwasy organiczne, sole mineralne, witaminę C i PP.
Napar z kwiatów lipy stosuje się przede wszystkim w stanach gorączkowych w niektórych chorobach zakaźnych: w anginie, grypie, przy zapaleniu gardła i oskrzeli, oraz w tzw. przeziębieniach, jako środek napotny. Czasami jest stosowana również jako środek moczopędny, uspokajający i poprawiający apetyt.
Z drewna wypala się węgiel drzewny stosowany w lecznictwie.

Lipa jest cenną rośliną miododajną. Miód lipowy ma podobne własności lecznicze, jak jej kwiaty.

Comments are closed.