Morinda cytrynolistna – Noni (Morinda citrifolia)

Rodzina: Marzanowate (Rubiaceae)

Morinda cytrynolistna pochodzi z południowej i południowo-wschodniej Azji. Uprawiana jest często w tropikach na całym świecie, często też dziczeje. Rośliny udają się w wilgotnym, gorącym, nizinnym klimacie tropikalnym, najlepiej na wybrzeżach.

Morinda cytrynolistna jest małym, nisko rozgałęziającym się, zimozielonym drzewem lub krzewem, wysokości do 6 m o 4-kanciastych gałęziach.
Naprzeciwległe, miękkie liście są całobrzegie, owalne, spiczaste, od góry ciemnozielone i błyszczące, od spodu jaśniejsze i w kątach bocznych nerwów lekko owłosione. Blaszki liściowe mają wielkość do 30 x 15 cm. Ogonki liściowe mają około 1,2 cm długości.
Kwiaty osadzone są gęsto w szczytowych główkach. Ich dna kwiatowe są zrośnięte ze sobą i szybko nabrzmiewają w mięsisty owocostan, tak że niedojrzałe owoce na końcach mają jeszcze pąki kwiatowe i kwiaty. Kielich pojedynczego kwiatu jest zredukowany do krótkiej obrączki, biała, długości do 1,5 cm korona jest wąskorurkowa i zakończona 4-6 wywiniętymi łatkami, długości około 6 mm.

Owoce są owalne lub jajowate, najczęściej nierównomiernie wykształcone, wielkości do 15 cm. Cienka, w stanie dojrzałym bladozielona lub szklisto-biała okrywa jest nieregularnie podzielona na pola. Każde pole odpowiada pojedynczemu kwiatu (owocostan) i opatrzone jest dużym, brązowawym powiększonym pierścieniem kielicha kwiatowego. Także wewnątrz można rozpoznać zrośnięte owoce pojedyncze. Każdy z nich zawiera jedno błyszczące, brązowe, twarde, płaskie, jajowate nasiono, wielkości 8 x 4 mm. Nasiona otoczone są cienką, szklistą błoną i leżą w wodnisto-miękkiej, szklisto-białej, w pełni dojrzałości nieprzyjemnie pachnącej serem miazdze.

Młode owoce jada się w Azji na surowo, ale nie są zbyt smaczne. Morindę głównie uprawia się jako roślinę barwierską, leczniczą i ozdobną. Jej kora zawiera czerwony barwnik, a podgrzane lub zwiędnięte liście są skutecznym środkiem przeciwbólowym do stosowania zewnętrznego.

Badania prowadzone nad NONI dowodzą, że

  • wzmacnia system immunologiczny
  • podnosi odporność organizmu
  • regeneruje zniszczone komórki
  • reguluje funkcje komórek
  • jest skuteczny podczas leczenia alergii, astmy, nadciśnienia

Comments are closed.