Lebiodka pospolita (Origanum vulgare)

Roślina zwana jest popularnie OREGANO, lub inaczej dziki majeranek. Jest  to gatunek rośliny wieloletniej należący do rodziny jasnotowatych. Rośnie w Europie i Azji. W Polsce występuje na całym terytorium i jest pospolity.
Kwitnąca lebiodka pospolita.

Łodyga tej rośliny jest prosta, sztywna, czterokanciasta, rozgałęziona, o wysokości do 80 cm. Jest cała owłosiona, czasami wybarwiona na purpurowo. Roślina wytwarza silny, przyjemny zapach.
Wszystkie liście ogonkowe, jajowate, tępe, całobrzegie, czasami słabo ząbkowane o układzie naprzeciwległym. Na liściach występują drobne, prześwitujące punkty, są to gruczoły wytwarzające olejki eteryczne.
Kwiaty wyrastają w szczytowych podbaldachach. Kwitnie od czerwca do sierpnia.
Owocem jest rozłupnia zawierająca 4 brunatne, kulistojajowate rozłupki.
Kłącza silnie rozgałęzione posiadają liczne rozłogi.

Jest jedną z najdawniej znanych roślin leczniczych, jej właściwości znał już Hipokrates i Arystoteles.
Surowcem zielarskim jest całe ziele. Głównym składnikiem jest olejek eteryczny zwany olejkiem tymolowym, zawierający tymol, karwakrol i seskwiterpeny. Ponadto jako składniki czynne występują garbniki, flawonoidy (apigenina, luteolina), kwas kawowy i kwas ursolowy i fitosterole. W owocach obecny śluz (ok. 6%).
Oregano ma działanie wykrztuśne, dezynfekujące, przeciwbiegunkowe, moczopędne, przeciwskurczowe, wiatropędne, odtruwające. Zewnętrznie olejek tymolowy wykorzystuje się do płukania gardła, wzmacniających kąpieli oraz przy trudno gojących się ranach skóry i świądzie. Napar z mieszanki lebiody z innymi ziołami działa wiatropędnie i stosowany jest przy atonii jelit, nadmiernej fermentacji jelit, bębnicy, chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, niedoczynności wątroby.

Oregano to roślina przyprawowa w kuchni wielu narodów, głównie zachodnich. Wchodzi m.in. w skład ziół prowansalskich. Używane jest do sosów, pizzy, przyprawiania mięsa, sałatek, a także do przyprawiania niektórych wódek, wina wermut, likierów.

Wchodzi w skład niektórych kosmetyków, jest składnikiem płynów do kąpieli i do płukania ust.

Dawniej zielem lebiodki farbowano tkaniny na czarno. Kwiaty były doskonałym pomarańczowym barwnikiem do wełny.
Średniowieczni wierzyli, że ziele lebiodki zabezpiecza przed czarami.
Używano jej jako namiastki zamiast herbaty i tytoniu.

Zapytania z Google:

  • oregano
  • oregano witaminy
  • oregano roslina

Comments are closed.