Pau d’Arco (Tabebuia Impetiginosa)

Jest to piękne i okazałe drzewo tropikalne znane także pod nazwami La Pacho (Argentyna, Paragwaj) i Ipe Roxo, Morado (Brazylia).

Występuje w licznych gatunkach o podobnych właściwościach leczniczych.
Osiąga wysokość 35-40 m, rośnie w górach Ameryki Południowej i Środkowej (do  wysokości 1500 m n.p.m.). Posiada mocne korzenie, które sięgają głęboko w skałę. Drewno Pau d’Arko jest bardzo twarde, o korze koloru kasztanowatego.

Do sporządzania leków używa się przede wszystkim wewnętrznej warstwy kory, ale  także kwiatów, trocin i soku. Substancje lecznicze tej rośliny nie są jeszcze dokładnie poznane.
Od setek lat różne odmiany Pau d’Arco były i wciąż są stosowane przez ludowych uzdrowicieli w Ameryce Południowej do leczenia różnych schorzeń.
Różne społeczności stosują poszczególne części tego drzewa lub wywary z nich w leczeniu różnych schorzeń np. do leczenia raka macicy i zewnętrznie w leczeniu owrzodzeń i ran, lek przeciwgorączkowy i przeciwbiegunkowy. Indianie w boliwijskich Andach używali korę do leczenia białaczek. Indianie Tikuna używają wywarów całej rośliny do płukania bolącego gardła, w leczeniu anemii, malarii, jak też przeciwgorączkowo i przeciwbiegunkowo. Peruwiańscy indianie leczą wywarem z kory cukrzycę i nowotwory. Mieszkańcy San Martin piją wywar jako lek przeciw nowotworom, chorobom skórnym i dolegliwościom sercowym.
W Brazylii stosowane jest powszechnie w postaci herbatek, wywarów, nalewek i maści w nowotworach: języka, gardła, przełyku, prostaty, jelit, płuc, wątroby, mózgu, trzustki, skóry oraz w białaczkach, ziarnicy, cukrzycy, malarii, stwardnieniu tętnic i innych chorobach wyniszczających.
Wiadomo, że wyciągi i preparaty z Pau d’Arco, są całkowicie nietoksyczne, nie mają żadnych przeciwwskazań, można je podawać z każdym lekiem, dorosłym i dzieciom. Przeprowadzone badania potwierdziły, że Pau D’arco zwalcza pasożyty, obniża poziom cukru we krwi oraz ułatwia trawienie.

Źródła dostępne obecnie podają następujące zastosowania preparatów z Pau d’Arco:
wzrost mocy układu odpornościowego organizmu, poprawa obrazu krwi, działanie antybiotyczne, antywirusowe, antynowotworowe w tym antybiałaczkowe. Mogą być one stosowane w cukrzycy, anemii,  alergiach, bólach głowy, chorobach wrzodowych żołądka, dwunastnicy i jelit, choroby skórne, powiększeniu gruczołu krokowego, rzeżączce, syfilis i jego następstwa, itd.

Pau d’Arco zawiera dużą ilość żelaza i działa krwiotwórczo. Oczyszcza krew i narządy wewnętrzne od nadmiaru toksyn i trucizn. Jest wskazane w trakcie stosowania kuracji antybiotykowej, ponieważ powstrzymuje postępowanie zakażenia drożdżakami (kuracja antybiotykowa sprzyja grzybicom wewnętrznym).

Zapytania z Google:

  • pauderko
  • pau darco

Comments are closed.