Rumianek pospolity (Matricaria chamomilla)

Wchodzi w skład prawie wszystkich maseczek ziołowych, dzięki temu, że posiada azulen (chamazulen 6-18%). Zagęszczony alkoholowy wyciąg, bogaty w azulen używa się do okładów i przymoczek w różnego rodzaju zapaleniach skóry, uszkodzeniach naskórka, owrzodzeniach, trądzikach itp. Dodaje się również do kąpieli upiększających (działa leczniczo na skórę i antyalergicznie), z dodatkiem soli leczy obrzmienia nóg, zmniejsza obrzęki, świądy, działa leczniczo na oparzenia słoneczne itp.

Odwarem z kwiatów rumianku płucze się włosy. Jest to zabieg podwójnie pożyteczny: nie tylko działa leczniczo na skórę, ale i lekko rozjaśnia kolor włosów.

Maseczka z żółtka, utartego z łyżeczką miodu, oliwy lub oleju sojowego oraz łyżką mocnego naparu z rumianku nadaje cerze gładkość, zamyka pory, rozjaśnia i czyści skórę. W razie potrzeby (np. na przedwiośniu) trzeba ją stosować jako kurację co drugi dzień przez dwa tygodnie.
Przy chropowatej i popękanej skórze (np. na nogach, ramionach) dobrze jest robić okłady (a na twarz maseczki) z odwaru rumianku w mleku (zamiast w wodzie).

Comments are closed.