Sosna zwyczajna (Pinus silvestris)

To najpopularniejsze chyba w naszym kraju drzewo. Rośnie w całej strefie umiarkowanej na półkuli północnej. Może osiągać 40 m wysokości. Pojedynczo rosnące okazy owocują w 25 roku życia, w drzewostanach zaczynają owocować w 35 roku. Co 3—4 lata owocują szczególnie obficie.
Inne nazwy: choina.

Do celów leczniczych wykorzystuje się pączki, młode pędy, pędy uiglone, korę i żywicę.

Pączki sosny zawierają olejek eteryczny, żywic, substancje gorzkie, garbniki, witaminę C, flawonoidy i sole mineralne. Młode pędy sosny zawierają olejek eteryczny. Dziegieć sosnowy zawiera w swym składzie gwajakol, krezol, pirokatechol, węglowodory aromatyczne i kwasy żywiczne. Kora posiada duże ilości garbników, kwasy fenolowe, związki cukrowe, niewielkie ilości olejku eterycznego.

Pączki sosny mają działanie wykrztuśne, dezynfekujące, moczopędne. Substancje w nich zawarte zwiększają ilość śluzu wytwarzanego wo drogach oddechowych, ułatwiają oczyszczanie się oskrzeli. Ponadto mają działanie bakteriobójcze i niszczą drobnoustroje w drogach oddechowych, wykazują działanie rozkurczowe na mięśniówkę gładką oskrzeli. Wyciągi z pączków sosny mogą być z dobrym skutkiem stosowane w leczeniu nieżytów oskrzeli, w zapaleniach przewodu pokarmowego oraz dróg moczowych.

Olejek sosnowy uzyskiwany z pączków, także ma działanie wykrztuśne, bakteriobójcze i rozkurczowe. Może być używany do inhalacji w nieżytach górnych dróg oddechowych oraz w chorobach skóry. Zwiększa ilość wytwarzanego moczu.

Olejek terpenowy uzyskiwany z żywicy działając na skórę powoduje powstanie rumienia, ponadto działa antyseptycznie. Po dalszej przeróbce uzyskuje się z niego mieszaninę pinenów, które mogą być podawane doustnie i nie drażnią błon śluzowych, działają żółciopędnie, przeciwskurczowo i dezynfekują drogi moczowe.

Dziegieć sosnowy działa antyseptycznie i przeciwgrzybiczo i jest używany w leczeniu wielu chorób skóry m.in. Łuszczycy, świerzbu.

Wyciągi z kory sosnowej są używane jako leki przeciwbiegunkowe.

Zapytania z Google:

  • sosna zwyczajna
  • sosna

Comments are closed.