Witaminy a choroby nowotworowe

Choroby nowotworowe związane są z zaburzeniami wzrostu komórek. Pewne komórki zaczynają się rozrastać w sposób niekontrolowany, tworząc guz atakujący okoliczne tkanki i w procesie metastazy zaczynają się rozprzestrzeniać, formując wtórne guzy w innych częściach ciała.

Wzrost nowotworu złośliwego można podzielić na kilka etapów

 • etap początkowy (inicjacja),
 • etap rozrostu (promocja),
 • etap przejścia w formę złośliwą (progresja).

Początek procesu wzrostu ma miejsce, gdy czynnik rakotwórczy zaatakuje wewnątrz komórki cząsteczki DNA. Może on spowodować w bardzo krótkim czasie nieodwracalne uszkodzenie DNA. Niektóre nowotwory rozwijają się, nie uszkadzając struktury DNA. Zmiany w DNA komórkowym powodowane przez nowotwory nazywają się mutacjami. Czynnik rakotwórczy może powstać w sposób naturalny lub sztuczny; może znajdować się w powietrzu, świetle słonecznym, zanieczyszczonym środowisku, diecie lub wiązać się z naszym stylem życia. Komórki DNA w organizmie człowieka są stale uszkadzane, ale u większości ludzi wewnętrzny „układ naprawczy” zapobiega skutkom tych uszkodzeń, zastępując uszkodzone komórki DNA nowymi. Tam gdzie ten proces przebiega nieprawidłowo, może dojść do rozwoju choroby. Początkowa faza nowotworu często jest rezultatem wielu drobnych mutacji, które mogą powstawać z dnia na dzień. Następną fazą jest stymulacja wzrostu komórki zmutowanej, poddanej łańcuchowi reakcji, w wyniku którego tworzone są komórki rakowe. Organizm traci kontrolę nad komórką która zaczyna się dzielić w sposób niekontrolowany. Uformowany guz jest masą genetycznie identycznych komórek. Substancje, które działają stymulująco na podziały i rozplem komórek, mogą stanowić czynniki wyzwalające. Należą do nich m. in. występujący w nadmiarze estrogen, arsen, związki epoksydowe, intensywna ekspozycja na światło słoneczne, brak witaminy A. Okres promocji wzrostu nazywany jest przez lekarzy stanem przedrakowym. Po nim następuje progresja raka, czyli jego rozwój przez klonowanie. Komórki guza produkują klony trochę różniące się od guza macierzystego i od siebie nawzajem. Komórki te osiągają wysokie tempo podziału; wędrują do różnych tkanek, tworzą przerzuty w innych obszarach ciała i poprzedzają złośliwą fazę nowotworu. Przez lekarzy określane są jako dysplastyczne. Oglądane pod mikroskopem różnią się od siebie budową i tworzą obraz nieładu komórkowego. Fazą złośliwą nazywa się stan, w którym występuje naciekanie tkanek. Trudno jest oddzielić proces promocji od okresu progresji, gdyż jest to w zasadzie proces ciągły, prowadzący do w pełni rozwiniętego nowotworu złośliwego.

Nowotwory złośliwe występują w różnych postaciach; klasyfikuje się je zgodnie z rodzajem komórek, w których wzięły swój początek. Najczęstsze są nowotwory skóry, gruczołów i błon wyściełających układ oddechowy, moczowy i pokarmowy. Rzadziej występują mięsaki tkanki łącznej, chrzęstnej, tłuszczowej, mięśni i błon otaczających mięśnie.
Chłoniak to nowotwór węzłów limfatycznych, a białaczka – choroba białych komórek krwi. Leczenie jest bardzo zróżnicowane i zależy od rodzaju nowotworu i stopnia zaawansowania jego wzrostu. Leczenie raka płuc jest trudne; tylko 10% pacjentów żyje dłużej niż 10 lat od momentu rozpoznania choroby. Większe sukcesy odnosi się w leczeniu raka skóry pod warunkiem, że rozpoznanie nastąpi odpowiednio wcześnie. Rokrocznie stwierdza się 25 000 nowych przypadków raka skóry i liczba ta rośnie, gdyż coraz więcej ludzi wystawia się podczas słonecznych wakacji na działanie promieni ultrafioletowych. Kobietom zaleca się rutynowe badanie piersi, a między 50. a 64. rokiem życia – badania mammograficzne. W profilaktyce raka piersi wskazane jest przyjmowanie preparatów antyestrogenowych, np. Tamoxifenu, karmienie piersią i stosowanie diety niskotłuszczowej. Część lekarzy uważa, że stymulowanie brodawek piersiowych wzmaga produkcję hormonu oksytocyny, normalnie wydzielanej podczas karmienia piersią i może zmniejszyć ryzyko wystąpienia raka piersi. Uważa się, że 5-10% przypadków raka piersi jest uwarunkowane genetycznie. Wykryto dwa geny odpowiedzialne za jego rozwój: BRCA1 i BRCA 2, ale nadal prowadzone są badania mające na celu ustalenie jak największej ilości możliwych mutacji i opracowanie dla nich programów badań screeningowych.
W naszej codziennej diecie występują zarówno związki rakotwórcze, jak i składniki pomagające ustrzec nas przed rakiem, np. błonnik absorbuje związki rakotwórcze i tłuszcze i pomaga w wydalaniu ich z organizmu. Dieta zawierająca duże ilości błonnika znacznie skraca czas przebywania resztek pokarmowych w jelicie grubym, a tym samym czas ekspozycji okrężnicy i odbytnicy na szkodliwe substancje. Udowodniono, że dieta bogata w ten składnik zmniejsza ryzyko wystąpienia raka jelita grubego i odbytnicy.

Badania wykazały, że dieta ma wpływ na ok. 40% wszystkich nowotworów złośliwych. Częściowo mogą powodować je związki rakotwórcze znajdujące się w pożywieniu, ale również niewystarczające dawki witamin i minerałów. Ostatnie badania potwierdzają że niedobór beta karotenu, witaminy A, C, E oraz selenu znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej. Prowadzone na szeroką skalę badania kliniczne mają na celu określenie działania różnych mikroelementów w profilaktyce choroby nowotworowej. Część specjalistów higieny żywienia zaleca stosowanie dziennych profilaktycznych dawek 100 μg selenu (w formie L-selenometioniny), 30 mg ubichinonu, 200-300 mg witaminy C, 200 mg witaminy E i 16 000-20 000 IU beta karotenu. Dawki te mogą wydawać się zbyt wysokie, ale ich działanie ma obejmować profilaktykę nie tylko nowotworu, ale także chorób serca i chorób infekcyjnych. Wiele witamin i minerałów działa ochronnie podczas leczenia chemioterapią i radioterapią Chemioterapia, polegająca na stosowaniu leków cytotoksycznych, może uszkadzać oprócz komórek rakowych również inne komórki organizmu i wyzwalać produkcję wolnych rodników. Radioterapia zabija komórki rakowe, ale także może niszczyć materiał genetyczny w zdrowych komórkach. Obie metody powodują obniżenie poziomu beta karotenu i witaminy E we krwi, wymagane jest więc uzupełnianie tych substancji. Wraca się też do dawnych, zarzuconych opinii, że beta karoten, kantaksantyna (prowitamina A), selen, kwas gamma-linolenowy i oleje rybie mogą zapobiegać lub ograniczać rozplem komórek rakowych, jak również rozwój przerzutów. Suplementowanie odpowiednich witamin i minerałów wzmacnia ogólny stan chorego i pomaga mu w znacznym stopniu łatwiej znieść chemioterapię i radioterapię. Część lekarzy uważa, że podawanie środków przeciwutleniających, witamin A, B1, B2, B3, B6, C, E, manganu i magnezu może pomóc pacjentowi uporać się z uciążliwymi metodami leczenia. Oleje pochodzące z ryb zawierają kwas eikozapentanowy (EPA) i dekozaheksanowy (DHA), kwas gamma-linolenowy, selen i niektóre aminokwasy i prawdopodobnie dlatego są pomocne w walce z nowotworami. Zdrowi ludzie mogą tolerować powtarza­jące się inicjacje procesów rakotwórczych, dopóki system odpornościowy i układ obronny przeciwutleniaczy potrafią unieszkodliwić toksyczne substancje i naprawić uszkodzone DNA komórki.

Zapytania z Google:

 • witaminy grupy b a tworzenie raka
 • witamina b a rak
 • witamina b12 a nowotwory
 • witamina b a nowotwór
 • witamina b12 a rak
 • witamina b a nowotwory
 • witaminy z grupy b a nowotwory
 • witaminy w chorobie nowotworowej
 • witamina b6 a nowotwory
 • wit b12 a nowotwory

Comments are closed.