Witamina D (kalcyferol, ergosterol, „słoneczna witamina”)

Witamina rozpuszczalna w tłuszczach. Pozyskuje się ją z diety lub po prostu przez przebywanie na słońcu (wytwarza się w skórze pod wpływem światła słonecznego). Promieniowanie ultrafioletowe światła słonecznego działa na tłuszcze zawarte w skórze, powodując powstawanie witaminy, która następnie przechodzi do krwiobiegu.
Gdy przyjmuje się ją doustnie, witamina D wchłania się łącznie z tłuszczami przez ścianę jelita.
Jej ilość podaje się w jednostkach międzynarodowych (IU) lub mikrogramach cholekalcyferolu (mcg).
Organizm dorosłego człowieka powinien otrzymywać 200-400 IU, czyli 5-10 mcg witaminy D dziennie.
Smog ogranicza docieranie do skóry promieniowania słonecznego powodującego powstawanie witaminy D.
Gdy opalenizna się utrwali, ustaje produkcja witaminy D w skórze. Wrogami tej witaminy są oleje naturalne i smog.

Wszystkie związki tworzące grupę witamin D są sterolami występującymi powszechnie w przyrodzie, głównie w organizmach zwierzęcych.
Z punktu widzenia odżywiania dwiema najważniejszymi witaminami D są

  • ergokalcyferol (aktywowany ergosterol, znany także jako witamina D2, kalcyferol lub wiosterol)
  • cholekalcyferol (aktywowany 7-dehydrocholesterol, zwany także witaminą D3), występujący w przyrodzie w oleju z wątrób rybich.

Właściwości

  • Reguluje prawidłową gospodarkę wapniowo-fosforanową, potrzebną do powstawania zdrowych kości i zębów.
  • Przyjmowana łącznie z witaminą A i C może przyczyniać się do profilaktyki przeziębień.
  • Pomaga w leczeniu zapalenia spojówek.
  • Bierze udział w przyswajaniu witaminy A.

Objawy niedoboru
Niedobór witaminy D jest powodem powstawania u dzieci krzywicy, jest to choroba, w której kości stają się miękkie i rosną nieregularnie. To w konsekwencji prowadzi do wykrzywienia kości, obrzmienia stawów i zniekształceń klatki piersiowej. Krzywicę nadal spotyka się w krajach rozwijających się, natomiast bardzo rzadko w krajach uprzemysłowionych. Podobna choroba występuje też u dorosłych i nazywa się osteomalacja Chorzy tracą wapń z kości, które stają się miękkie; towarzyszy temu ogólne osłabienie, podatność na złamania, bóle i utrata wagi. Taki stan może wystąpić także podczas ciąży. Dzieci potrzebują witaminy D do prawidłowego rozwoju zębów, gdyż jej niedobór może być przyczyną próchnicy.
Zarówno u dorosłych, jak i u dzieci niedobór witaminy D powoduje spadek poziomu wapnia we krwi prowadzący szybko do osłabienia mięśni i przykrych skurczów. Wapń jest niezbędny w mechanizmie prawidłowego skurczu i rozkurczu zarówno mięśni gładkich, jak i komórek mięśnia sercowego. Długotrwały niedobór kalcyferolu  prowadzi do mniejszej absorpcji wapnia i choroby zwanej osteoporozą Organizm pochłania wtedy wapń z kości i powoduje spadek masy kostnej. Te niekorzystne procesy wywołują bóle (szczególnie w okolicy lędźwiowej), obniżanie się wzrostu i zwiększają ryzyko złamań. Osteoporoza występuje w sposób naturalny u kobiet w okresie menopauzy, u pacjentów unieruchomionych, leczonych przez długi okres steroidami i w przypadkach skrajnego niedoboru witaminy D i wapnia.

Najlepsze źródła naturalne

Olej z rybich wątróbek, sardynki, śledzie, łosoś, tuńczyk, mleko i nabiał.

Objawy przedawkowania
Przyjmowanie 20 000 IU przez dłuższy czas może wywoływać u dorosłych objawy zatrucia.
Dawkowanie powyżej 1800 IU dziennie może wywołać hiperwitaminozę D u dzieci. Objawami przedawkowania są zwykle: wzmożone pragnienie, zaczerwienienie i pieczenie oczu, świąd skóry, wymioty, biegunka, bóle brzucha i głowy, częste oddawanie moczu, tworzenie się złogów wapnia w ścianach naczyń krwionośnych, wątrobie, płucach, nerkach i żołądku.

Warto wiedzieć, że
Mieszkańcy miast, a zwłaszcza bardzo zanieczyszczonych, powinni przyjmować większe dawki witaminy D.
Osoby pracujące w nocy, a także te, których tryb życia powoduje, że mają niewielki kontakt ze światłem słonecznym, powinny spożywać więcej witaminy D.
Chorzy przyjmujący leki przeciwdrgawkowe potrzebują zwykle więcej witaminy D.
Dzieci, które nie piją mleka wzbogaconego w witaminę D, powinny braki uzupełniać poprzez przyjmowanie pokarmów bogatych w tę witaminę.
Osoby o ciemnej skórze mieszkające w krajach północnych (w zimnym klimacie) potrzebują zwykle zwiększonej dawki witaminy D.
Nie należy wzbogacać w witaminę D diety kota lub psa bez konsultacji z weterynarzem.
Witamina D działa najskuteczniej w obecności witaminy A, C, choliny, wapnia i fosforu.

Suplementy CaliVita zawierające w swym składzie witaminę D

Zapytania z Google:

  • witamina d3

Comments are closed.