Biotyna (koenzym R lub witamina H)

Jest rozpuszczalna w wodzie, zawiera siarkę, należy do grupy witamin B. Jej ilość mierzy się zwykle w mikrogramach (μg, mcg).
Przy syntezie kwasu askorbinowego biotyna jest niezbędna. Witamina ta jest bardzo istotna dla prawidłowego metabolizmu tłuszczów i białek. U człowieka synteza biotyny następuje w jelitach i dlatego wydalanie tej witaminy z moczem, a zwłaszcza z, kałem jest nieraz większe niż podaż w pożywieniu.

Surowe białko jaja ogranicza jej przyswajanie przez organizm. W nieugotowanym białku jaja występuje białko zwane awidyną o masie cząsteczkowej 45000, które wiąże biotynę i uniemożliwia jej przyswajanie. Niekorzystnie na biotynę działa także  woda, sulfonamidy, estrogeny, technologie przetwarzania żywności i alkohol.

Działa synergicznie z witaminami B2, B6, niacyną i witaminą A w utrzymywaniu zdrowia skóry.
W skład biotyny wchodzą trzy związki z reszt mocznikowych, kwasu walerianowego i tiofeidyny. Biotyna znajduje się we wszystkich żywych komórkach roślinnych i zwierzęcych, ale w drobnych ilościach. W produktach spożywczych występuje głównie w postaci związanej jako estry lub amidy biotyny. Z połączeń uwalnia ją enzym tkankowy biotinidaza.
Najlepiej poznaną funkcją biochemiczną biotyny jest jej udział wiązaniu C02 (karboksylacji).

Zalecana dawka dzienna; dla dorosłych wynosi 100-300 mcg.

Właściwości

  • Wspomaga zapobieganie siwieniu włosów.
  • Stosowana w profilaktyce łysienia.
  • Łagodzi bóle mięśniowe.
  • Leczy wypryski i zapalenie skóry.

Objawy niedoboru
Wyprysk na twarzy i ciele, ciężkie wyczerpanie, zaburzenia metabolizmu tłuszczów, anoreksja, łysienie plackowate, depresja, zaburzenia czucia i podwyższenia poziomu cholesterolu we krwi.

Dotychczas nie stwierdzono szkodliwości spożycia nadmiernych ilości witaminy H.

Najlepsze źródła naturalne
Wątroba wołowa, żółtko jaj, mączka sojowa, drożdże piwowarskie, mleko, masło orzechowe, niepolerowany ryż.

Warto wiedzieć
Pijąc wysokobiałkowe koktajle, w skład których wchodzą surowe jajka, prawdopodobnie potrzebujemy uzupełniania biotyny.
Podczas leczenia antybiotykami lub sulfonamidami należy upewnić się, że spożywa się dziennie przynajmniej 25 mcg tej witaminy.
Uzupełnienie biotyny pozwala dłużej zachować włosy łysiejącym mężczyznom.
Pamiętajmy, że biotyna działa synergicznie i bardziej skutecznie z witaminą B2, B6, niacyną i witaminą A.
Poziom biotyny obniża się stopniowo podczas ciąży. Chociaż nie wykazano związku tego faktu z niską wagą urodzeniową dziecka, można skonsultować się z lekarzem w sprawie uzupełniania biotyny, co może polepszyć nastrój i kondycję kobiety.

Suplementy CaliVita zawierające w swym składzie witaminę H

Comments are closed.